Problem każdego nastolatka – jak powstaje trądzik?

acne-1606765_1920

Okres dojrzewania to nie tylko czas buntu i zmian w postrzeganiu przez nastolatka świata, ale również zmian na jego ciele. Jedną z nich, zdecydowanie najmniej przyjemną, jest trądzik. Jak powstaje trądzik i jak z nim walczyć?

Młodzieńcza niedoskonałość

Gdy nasza pociecha kończy 12-13 lat, przestaje być „córeczką tatusia/synusiem mamusi” i zaczyna długotrwały proces pokwitania. Niektórych rodziców czeka najbardziej burzliwy okres w ich życiu, bowiem dojrzewanie wiąże się m.in. z buntem. Dziecko staje się świadome siebie i swojego ciała. To ostanie zaczyna się wyraźnie zmieniać, a jedną z najbardziej widocznych zmian, i pierwszych objawów dojrzewania jest trądzik młodzieńczy.

Jak powstaje trądzik?

Zdaniem wielu nastolatków trądzik to najbardziej niesprawiedliwa oznaka dojrzewania. U części z nich jest on bardzo widoczny i stanowi poważny problem wizerunkowy, niektórzy zaś w ogóle nie mają z nim problemu lub jest to tylko chwilowa niedoskonałość. Skąd ta „niesprawiedliwość”? Na powstanie trądziku wpływ mają trzy cechy: typ cery, hormony oraz geny. Jeżeli rodzice w młodości walczyli z trądzikiem, ich dzieci najpewniej również będą miały ten problem. Genetyka to jedno, ale jak naprawdę powstaje trądzik? Znaczny udział w tworzeniu niedoskonałości na naszej skórze mają hormony. W okresie dojrzewania chłopcy i dziewczynki produkują zwiększoną ilość męskich hormonów płciowych. Gospodarka hormonalna zostaje zachwiana, nasze ciało wydziela więcej sebum, które w konsekwencji zatyka pory w skórze. Problemy z hormonami są idealną pożywką dla bakterii. Rozmnażają się one w zatkanych ujściach mieszków włosowych, czym przyczyniają się do powstawania stanu zapalnego w postaci krost.

Jak go wyleczyć?

Trądzik młodzieńczy występuje, jak sama nazwa wskazuje, u młodzieży. Nie oznacza to jednak, że należy go przez 4 czy 5 lat ignorować. Trądzik to choroba, z którą należy walczyć. Skoro wiemy, jak powstaje trądzik, czas dowiedzieć się, jak się go pozbyć. Pierwszym i najważniejszym krokiem jest konsultacja medyczna z dermatologiem. Leczenie trądziku na własną rękę jest nie tylko mniej skuteczne, ale może okazać się niebezpieczne dla naszego zdrowia. W większości przypadków lekarz zapisuje maści do stosowania zewnętrznego lub tabletki, które mają zlikwidować problem od wewnątrz. Preparaty te zawierają nadtlenek benzoilu, retinoidy, kwas azelainowy, antybiotyki czy kwas salicylowy. Leczenie należy wspomagać terapią domową, na którą składa się zdrowa dieta (żadnych napojów gazowanych czy słodyczy) oraz higieną twarzy. Tonik do twarzy, krem matujący, czy peeling to tylko niektóre z kosmetyków, jakie zaleca się stosować by wyleczyć powstały trądzik.

Recommended For You

About the Author: kalisz.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *